Jak podejmować skuteczne decyzje?

Bardzo często zdarza nam się podejmować decyzje impulsywnie, pod wpływem emocji, bez większego zastanowienia i rozważenia, czy na pewno dokonaliśmy właściwego wyboru. To co dla nas na chwilę obecną wydaje się świetnym wyborem, w przyszłości może zaowocować prawdziwą katastrofą. Postaram się pokazać wam jak zminimalizować podjęcie niewłaściwej decyzji:

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby zawsze poświęcać jak najwięcej czasu na analizowanie dostępnych opcji, oraz możliwości – lepiej poświęcić więcej czasu na analizę i właściwy wybór, niż później umęczać się z konsekwencjami źle podjętej decyzji. Najgorszą z możliwości jest podejmowanie decyzji w ciemno, czyli bez zastanowienia. Ja osobiście już niejednokrotnie miałem okazję doświadczyć konsekwencji niewłaściwie podjętych decyzji. Jedna z takich sytuacji miała miejsce około rok temu:

Miałem przeznaczony pewien budżet na kupno telefonu, oraz miałem upatrzony konkretny nowy model, który mieścił się w tym przedziale cenowym. Jednak kilka dni przed planowanym zakupem zobaczyłem wyższy o kilka modeli telefon w tej samej cenie, jednak haczykiem okazał się fakt, iż ten telefon był powystawowy. Sprzedawca zachwalał telefon, że wszystko jest w najlepszym porządku, przez co emocje wzięły górę i kupiłem ten telefon bez żadnego zastanowienia, z tryumfem, że udało mi się sporo zaoszczędzić. Jednak po nie całym miesiącu cała radość minęła, kiedy to w owym telefonie zaczęły się pojawiać liczne problemy i usterki, przez co nie nadawał się do użytkowania, oraz jak się okazało, tylko wtopiłem zainwestowane pieniądze. Ta sytuacja nauczyła mnie tego, że teraz każda decyzja przed którą stoję, zostaje przeze mnie dobrze przeanalizowana, oraz staram się nie podejmować już pochopnych decyzji.

A co zrobić w sytuacji, kiedy mamy kilka możliwości?

Moim zdaniem w tej sytuacji najlepiej sprawdzi się najprostsza, a za razem najskuteczniejsza metoda, którą osobiście stosuję odkąd tylko sięgam pamięcią, oraz śmiało mogę powiedzieć, że jeszcze nigdy na niej nie zawiodłem się.

Polega ona na wypisaniu wszystkich „za” i „przeciw”, co daje nam przejrzysty wgląd na sytuację w jakiej znajdujemy się, oraz pozwoli nam wyselekcjonować najlepsze możliwości, co w ostateczności doprowadzi do wyboru najbardziej korzystnej opcji, jak i również zminimalizuje ryzyko poniesienia porażki.

Warto również doradzić się bliskiej nam osoby, którą darzymy zaufaniem i mamy pewność, że zależy jej na naszym szczęściu. Bardzo często dzięki takim poradom możemy zyskać  świeże spojrzenie na daną sytuację z innej perspektywy, dzięki czemu zminimalizujemy szansę na podjęcie pochopnej decyzji, a propozycje jakie zaczniemy dostawać mogą okazać się o wiele bardzie korzystne od tych, które my braliśmy pod uwagę.

Kolejny, jednak dobrowolny aspekt, pomagający w podjęciu właściwych decyzji polega na rozeznaniu woli Bożej, czyli w zgodzie z treściami zawartymi w Biblii. Może nas to uchronić przed wieloma porażkami i pomóc wykluczyć te opcje, które nie wniosą nic dobrego, przyniosą odwrotny skutek. Choć z pozoru nasze wybory mogą wydawać się właściwe, to w przyszłości mogą przynieść katastrofalne skutki. Podejmowanie decyzji w oparciu o Boże Słowo może okazać się opłacalne.

,,Brak decyzji jest najgorszą decyzją” – osoba która unika podejmowania łatwych jak i trudnych decyzji idzie „na łatwiznę”, czyli po linii najmniejszego oporu, co w konsekwencji często prowadzi do przykrych konsekwencji. Dlatego pamiętajmy, że lepiej podjąć niewłaściwą decyzję, ale dzięki temu uczyć się na własnych błędach, niż nie zrobić nic, i stać w miejscu.

“Kto nie idzie do przodu, ten się cofa”.

Wiktor